Halı Dokuma Hakkında Bilgilenmek ve Bilgilendirmek Adına Yünser Halı' yı Ziyaret Ettik

2022-04-12

Sizler için Yünser halı dokuma firmasını ziyaret edip bir halının fabrikaya iplik halinde girmesinden, son dokunmuş bir halı olarak çıkmasına kadar olan ki tüm aşamalarını sizlere anlatıp göstermek istedik ve bizleri kırmayıp bu ricamızı kabul ettikler ve bunun için Yünser halıya çok teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Halılar fabrikaya iplik yumakları halinde gelmekte ve ipliklerin yapılarına göre birbirlerinden ayrılarak işlemler için hazırlanmaktadır. Sonrasında ise ayrılan iplikler yapılarına göre uygun karışımlardan oluşturulan boyalar ile doldurulmuş boya kazanlarının içerilerine konarak ipliklerin boyanma işlemleri gerçekleştirilir ve işlem tamamlandıktan sonra kurutulmak üzere kurutma alanlarına götürülüp asılarak kurumaları beklenir. Kapalı alanlarda kurutulması gereken iplikler özel kurutma kafeslerine alınarak kurumaya bırakılırlar. Kurutma işlemleri tamamlanması ardından ipliklere çile işlemlerinin gerçekleştirilmek üzere özel yerlerine taşınıp makinalarına yerleştirilip çile işlemi başlamaktadır. Titizlikle ipliklerin çilelenmesi bittikten sonra ise iplikler makaralara sarılarak makinelere altlı üstlü yerleştirme işlemleri gerçekleştirilir ve ardından her makinede 2 halı olacak şekilde dokuma işlemi başlamaktadır.

Halıların dokuma işlemlerinin tamamlanmasının ardından halıların arka yüzeyleri tıraşlanır ve halıların kenarları kesilir. Sonrasında Makinenin yaptığı tıraşlar detaylıca kontrol edilir ve makinanın tıraşlayamayacağı kadar küçük iplik kaçakları elde tıraşlanarak düzgün bir yüzey elde edilir ve halıların alıştığımız görüntüleri artık yavaş yavaş ortaya çıkmaktadır. Halıların tıraşlanma işlemleri tamamen bittikten sonra halılar yıkama işlemlerine sokularak kurutulmak üzere bekletilir. Kuruma işlemleri tamamlandıktan sonra ise zımbalama işlemi ile halıların şekilleri düzgünleştirilir. Artık son işlemlere yaklaştıkça, Halılar elde dokuma atölyelerine götürülerek, kenarlarına saçaklama işlemleri uygulanır ve halıların fazlalık kısımları kesilerek, kesilen kenarlara overlok çekme işlemi gerçekleştirilir. Ve son olarak Halılar süpürülerek temizlenmesinin ardından rulo haline getirilerek paketleme işlemi gerçekleştirilip müşterisine ulaştırılmak üzere bekletilir.